wizyta w świętym lesie kaya

Kultura i życie mieszkańców wybrzeża - wizyta w świętym lesie kaya i okolicznych wioskach

GŁÓWNE ATRAKCJE:

  • wizyta w lokalnym zakładzie produkcji mąki kukurydzianej (posho mill)
  • odwiedziny w szkole w wiosce Junju
  • zapoznanie ze zwyczajami i kulturą plemienia Mijikenda (wizyta w świętym lasie kaya)
  • odwiedziny w domu kenijskiej rodziny
  • wizyta w wiosce Gongoni (wiejska przychodnia i spotkanie z dziećmi z rodzin wspieranych przez klub)
  • przejazd przez farmę agawy
  •  

OPIS WYCIECZKI:

Wizyta w lokalnym zakładzie produkcji mąki kukurydzianej (posho mill)

Z hotelu Kenya Bay udamy się na północ w kierunku Kilifi (15 km). Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie mały zakład produkcji mąki kukurydzianej, która służy Kenijczykom do przygotowywania najbardziej popularnej potrawy – ugali.

Posho mill to młyn do  pozyskiwania mąki z ziaren kukurydzy. Może być zasilany z różnych źródeł: prądem, olejem napędowym lub wodą. W trakcie mielenia ziarno jest oddzielane od łusek i innych zanieczyszczeń, tworząc czystą mąkę.

Dzięki uprzejmości właściciela będziemy mogli przyglądnąć się jak ten proces przebiega.

Odwiedziny w szkole w wiosce Junju

Kolejnym punktem programu będzie szkoła w Junju – podstawowa i średnia. Poznamy warunki w jakich dzieci się uczą – jak wyglądają klasy, toalety, boisko. Dowiemy się więcej o systemie edukacji w Kenii oraz z jakimi problemami na co dzień zmaga się ta szkoła rządowa.

Zapoznanie ze zwyczajami i kulturą plemienia Mijikenda (wizyta w świętym lesie kaya)

Po szkole pojedziemy do Kaya Tsolokero. Jest to jeden z ponad 50 świętych lasów plemion Mijikenda ulokowanych wzdłuż południowego wybrzeża Kenii. Lasy te uważane są za siedzibę przodków mieszkańców tego regionu. Są żywym dziedzictwem historii, kultury i religii ludu. W 2008 roku jedenaście obszarów zostało zgrupowanych razem jako Święte Lasy Mijikenda Kaya i wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej na ten temat: kayatsolokero.com

Na miejscu – pokazy rytualnych tańców, możliwość obejrzenia tradycyjnego domu oraz sposobów wytwarzania mąki kukurydzianej przed pojawieniem się młynów posho mill. Wysłuchamy ciekawych opowieści o tradycjach i zwyczajach dawnych mieszkańców tych okolic oraz czym obecnie się zajmują (m.in. wyplataniem mat, koszyków, kapeluszy z rafii, produkcją miodu).

Kolejną atrakcją będzie krótki spacer po lesie, gdzie zobaczymy m.in. miejsce rytuałów i modlitw oraz wiele gatunków drzew i krzewów, które mają nadal zastosowanie w medycynie, budownictwie czy zabiegach estetycznych i kosmetycznych (produkcja naturalnych perfum, lakieru do paznokci).

Odwiedziny w domu kenijskiej rodziny

Następnie udamy się do domu wolontariusza klubu Polskie Himalaje – Mwinjabu, który oprowadzi nas po swoim małym gospodarstwie. Zobaczymy hodowlę lokalnej odmiany kur i kóz oraz jak uprawiane są typowe dla regionu warzywa, np. casava, okra oraz egzotyczne owoce, np. papaja, marakuja, jabłko budyniowe – custard apple i orzechy. Dostępność poszczególnych „darów ziemi” jest zmienna i zależy od liczby opadów w porze deszczowej.

W cieniu wielkiego drzewa mango będziemy mogli odpocząć, popijając wodę ze świeżego kokosa i próbując kilku tradycyjnych przysmaków, np. frytek z casavy i prażonych orzechów nerkowca.

Mwinjabu zaprezentuje nam w jaki sposób budowane są najbardziej charakterystyczne dla wybrzeża domy z mieszanki piasku z wodą oraz jak powstaje dach z liści palmowych. Będziemy mogli zobaczyć również jak taki dom wygląda wewnątrz.

Wizyta w wiosce Gongoni (wiejska przychodnia i spotkanie z dziećmi wspieranymi przez klub)

Jeśli przychodnia będzie otwarta zobaczymy, jak wygląda podstawowa jednostka opieki zdrowotnej w Kenii.  Później udamy się do nieco oddalonej od centrum części wioski, gdzie żyją rodziny wspierane przez nasz klub.

Przejazd przez farmę agawy

Po wizycie w wiosce udamy się w drogę powrotną do hotelu. Przejedziemy przez pola agawy należące do REA Vipingo Group. Z produkcją włókna sizalowego wynoszącą ponad 19 tys. ton rocznie, firma ta jest zdecydowanie największym producentem w całej Afryce.

Sizal to twarde i bardzo wytrzymałe włókno stosowane do wyrabiania m.in. lin, plecionek, mat i worków.

WAŻNE INFORMACJE:

Orientacyjny czas trwania wycieczki: dla hoteli z Mombasy – 13:00-20:00, dla hoteli z Diani – 11:00-22:00

Warto zabrać: nakrycie głowy, butelkę wody i wygodne buty do chodzenia.

CENA: od 43 USD (uzależniona jest od liczby osób i środka transportu)

CENA ZAWIERA:

  •     Odbiór bezpośrednio z hotelu
  •     Transport klimatyzowanym autem/busem
  •     Bilet wstępu do kaya i udział w programie artystycznym
  •     Poczęstunek w Junju (m.in. owoce, smażona casava czyli maniok i inne specjały)
  •     Opiekę lokalnego przewodnika na całej trasie
  •     Opiekę przedstawiciela klubu podczas wycieczki

CENA NIE ZAWIERA:

  •     Napoi podczas wycieczki (poza napojami podczas poczęstunku)